Programové body Piráti Valašské Meziříčí
Máme plán a nebojíme se ho použít.
Transparentnost
Rozklikávací rozpočet a přehled uzavřených smluv už město má, ale je třeba ještě lépe zpřehlednit smlouvy menších rozsahů, které se nemusí zveřejňovat.
- Občané dnes nemají šanci zjistit, kolik peněz bylo komu a za co zaplaceno. Chceme, aby obec přešla k využívání transparentních bankovních účtů a otevřeného účetnictví všude tam, kde to zákon dovoluje. Všichni tak budou moci kontrolovat, za co konkrétně se finanční prostředky obce utrácejí. Pro společnosti, ve kterých je většinovým vlastníkem obec, musí platit stejné povinnosti otevřeného hospodaření jako pro obec samotnou. Otevřený účet zprostředkovává přímo banka. Nejedná se tedy o zveřejňování jednotlivých faktur úřadem, které je ovlivnitelné)
- Zastavíme samoúčelné a předražené projekty v oblasti informačních technologií.
Místo šetření na lidech zastavíme utrácení peněz za předražená technická řešení informační infrastruktury. Poučíme se v zahraničí, především u našich západních sousedů, kde řešení e-governmentu založená na svobodném softwaru šetří ročně miliony eur. - Nepřipustíme střet zájmů a korupci zastupitelů a úředníků.
- Zaručujeme, že komunikace od radnice k občanům bude sdílnější a v dostatečném předstihu, aby mohlo dojít k veřejným diskuzím a dostečnému vyjádření zpětné vazby.
Navýšení participativního rozpočtu až na 10 mil
- Participativní rozpočet je demokratický způsob vnitřního rozdělování peněz, kterým Česká pirátská strana financuje veřejně prospěšné dobrovolnické projekty. Každý člen si může připravit a přihlásit veřejně prospěšný projekt a svým hlasováním členové rozhodují o míře financování jednotlivých projektů.
- Vedení města slibovalo mnohem větší finanční prostředky do projektu participativního rozpočtování a my ty prostředky opravdu uvolníme. Plánujeme dát občanům mnohem více finančního prostoru a to rozdělením až 10 miliónů korun.
Podpora místního referenda a dostupné bydlení
- Voliči si v komunálních volbách samozřejmě volí své zástupce, ale myslíme si, že v některé věci by město mohlo nechat rozhodnout obyvatelé. Například co byla důležitější investice náměstí nebo koupaliště? Zastáváme názor, že v této době byla priorita investovat do výstavby bytových jednotek a startovacích bytů. V rozhodování nám můžou pomoci také občané.
- Nerozprodáme byty! Nebudeme privatizovat obecní bytové fondy. V odůvodněných situacích připustíme výjimky – prodej se bude řídit tržními cenami a připustíme nanejvýš mírnou slevu dle okolností. Vyvineme snahy o rozšiřování bytového fondu - ať už výstavbou nových bytů nebo nákupem nemovitostí z volného trhu, za účelem poskytování nájemního bydlení za rozumné ceny.
- Při plánování i úpravě veřejných prostranství a budov budeme klást důraz na bezbariérovost a snadnou mobilitu pro pěší.
- Zapojíme se do pravidelného mapování potřeb lidí v obci ohledně bydlení.Na základě mapování budeme plánovat rozšiřování a správu bytového fondu podle reálných potřeb obyvatel obce.
Chceme zpracovat opravdový strategický plán města
- Strategický plán města je komplexním plánem pro rozvoj města na budoucí roky a pracuje jak s aktuálně známými projekty, tak hlavně pracuje s tužbami a potřebami obyvatel na tom, aby se cítili ve městě spokojeně. Nechceme aby občan jenom odmávnul něco co vytáhne radnice ze šuplíku, ale chcem pracovat na tom, aby měl každý občan jasno v tom kam město směřuje a co se chystá v daném období, kolik to bude stát a jak to bude vypadat. Prokomunikováno by mělo být hlavně i to, že město má spousty přítomných spolků a podniků a podnikatelů, kteří mají také ambice na růstu a rozvoji, proto by bylo žádoucí, aby se v plánu objevili i tyto projekty.
Elektronizace úřadu, elektronický podpis a odstranění zbytečné byrokracie.
Usnadníme občanům styk s úřady.
- Informovaný a angažovaný občan je největším spojencem efektivní státní správy. Umožníme každému se takovým občanem stát a zajišťovat spolu s ostatními nestranný dohled nad státní správou.
- Rozšíříme elektronické systémy zajišťující komunikaci a aktivní zapojení široké veřejnosti ve správě obce a budeme podporovat obdobný vývoj i na obecní úrovni. Umožníme občanům se elektronicky sdružovat na místním principu a diskutovat s politiky problémy, které se jich týkají.
- Zpřístupníme úřady občanům. Chceme zavést bezplatný elektronický podpis pro všechny občany.
- Elektronický podpis je prostředek pro ověřování totožnosti účastníků elektronické komunikace a její bezpečnosti. Umožníme občanům komunikovat efektivně, pohodlně, snadno a bezpečně s úřady; ti si tak budou moci velkou část byrokracie odbýt elektronicky. Elektronický podpis společně s dalšími navrhovanými opatřeními umožní občanům se aktivně a účinně zapojit do státní správy.
Více financí do vzdělání, sportovních spolků a kultury
Piráti chápou vzdělávání jako nástroj pro osobní rozvoj, nejen pro získání práce.
- Vzdělání nelze chápat jednostranně ani jako zájem společnosti, ani jako osobní zájem a investici jedince a jeho rodiny. Nepovažujeme za správnou tezi, že by školy měly zejména připravovat studenty na trh práce. Vzdělávání má podporovat a rozvíjet samostatné a svobodné myšlení a právo na něj mají všichni občané. Školy by se měly studenty snažit zaujmout, aby si k oboru vytvořili dobrý vztah; jde hlavně o řemesla obecně, která dnes stojí spíše v pozadí zájmu politiků (tesař, strojař, kovář, klempíř atd.).
Uvědomujeme si důležitost celoživotního vzdělávání.
- Budeme podporovat zájmové kroužky a kurzy dostupné každému, a to pro všechny věkové skupiny obyvatel. Vytvoříme podmínky pro vzájemné vzdělávání uvnitř komunity formou přednášek a kurzů. Tomu chceme pomoci volně šířitelnými studijními materiály vytvořenými na školách a poskytnutím zázemí pro setkání za účelem vzdělávání.
Otevřené formáty zaručí levnou a efektivní výměnu informací.
- Dokumenty a software, které vzniknou v průběhu vzdělávání, budou vždy vydávány pod svobodnými licencemi jako např. Creative Commons. Již vytvořené informace pak bude možné snadno a levně použít v budoucnu a občané je budou mít k dispozici pro samostatné sebe vzdělání. Absolventi tak získají jednoduchou možnost, jak kdysi nabyté znalosti doplňovat. Podporujeme svobodné vzdělávací projekty jako je Wikipedia, které považujeme za vhodné k zapojení studentů, jejichž snaha tak může být ku prospěchu ostatním.
- Podpora Open Source softwaru pro školy a úřady, zapojení vysokých škol do vývoje Open Source softwaru pro město je možnost jak ušetřit peníze za licence a to ne jen ve školách, ale např. na úřadech kde by se mohlo ušetřit spoustu peněz z rozpočtu za licence.
Chceme významně podporovat veřejné knihovny, galerie a muzea nadmístního významu.
- Tomáš Garrigue Masaryk, který měl naše Valašsko velmi rád prosadil za první republiky zákon, který každé obci uložil otevřít knihovnu. Učinil tak, aby měl každý občan skutečně otevřený přístup k informacím: novým znalostem a novým myšlenkám. To byl politik, který pro svou zem plánoval budoucnost… První Republika byla doba rozmachu knihoven; v současné době je trend opačný, od roku 2004 bylo zrušeno asi 300 knihoven.
- Proč s tím něco neudělat? Pirátská strana podporuje místní knihovny, které by měly každému čtenáři zprostředkovat jakoukoliv knihu a měly by být zapojený do celostátního projektu digitalizace kulturního bohatství. Do budoucna je pochopitelně třeba knihovny modernizovat, aby zajistily každému přístup k informacím.
Přehodnotíme dotační politiku
- Dotace deformují trh. Proto musí být výjimečné a používané pouze v případě nesporného užitku pro obec a společnost. Pirátská strana prosazuje širokou kvalifikovanou diskusi občanů a odmítá tlak zájmových lobby.
Upřednostňujeme materiální podporu před finanční.
- Poskytování finančních dotací nepovažujeme za hlavní způsob veřejné podpory. Finanční dotace by v každém případě měly být poskytovány jen transparentním organizacím. Příkladem vhodné nefinanční podpory mohou být veřejné prostory a zázemí pro činnost uměleckých souborů, turistických a sportovních oddílů, zájmových kroužků a dalších. Kultura a sport přináší mnoho výhod, které obchodní domy nemohou nabídnout, a měly by být občanům blízko. Proto by se místa vhodná pro kulturní využití v centru obcí neměla přeměňovat v komerční centra, ale měla by být v zásadách územního rozvoje vyhrazena právě pro kulturu a sport.
- Podpora "Živého města" s umělci (výtvarníci, hudebníci), žádné velké reklamní plochy, legalizace ploch pro malování (grafitti etc.), místa pro umělce.
- Výstavba skateparkového hřiště pro místní freestyle kulturu.
Ekologie a životní prostředí
Recyklace se musí vyplatit přímo těm, kteří mají snahu recyklovat.
- Smyslem nakládání s odpady není jen jejich likvidace, ale naopak maximální zhodnocení. Doposud z odpadů takto využíváme pouze zlomek z možného energetického a jiného potenciálu. Chceme snížit poplatky za zpracování odpadů a vytvořit lepší motivaci pro ekologické hospodaření s odpady.
- Není ani tak zásadní naučit se zpracovávat odpady jako spíše je v co největší míře omezovat, aby se daly co nejefektivněji zpracovávat.
Otevřeme všechna jednání o projektech, které mají za cíl odstranit ekologickou zátěž.
- Velký důraz budeme klást na odbornost a celkový záměr projektu s využitím nejlepší dostupné technologie pro odstranění ekologické zátěže. Přitom je třeba dbát na odstranění přebujelé byrokracie, která často ochranu životního prostředí komplikuje, a informovat občany srozumitelně. Budeme přitom pozorně sledovat a zohledňovat doporučení Akademie věd České republiky, veřejných vysokých škol a dalších veřejných institucí, které se odborně vyjadřují k ekologickým problémům.
Budeme prosazovat rozumnou a střídmou urbanizaci obcí, která nebude představovat zbytečnou zátěž pro životní prostředí, zejména ovzduší a krajinu.
- Prosadíme, aby nové stavby kreativně využívali opuštěné plochy („brownfields“) a aby měla v městech před průmyslovými skladišti přednost moderní architektura a kultura. Rozhodovací a dozorčí činnost města se musí soustředit hlavně na velké projekty. Lidé by měli mít možnost aktivně se zapojit do projednávání otázek týkajících se územního plánování, krajiny a životního prostředí a také vyvolat o těchto otázkách referendum.
Chceme mít možnost sledovat zdroje znečištění po celou dobu odstraňování ekologické zátěže.
- Státy se ve Stockholmské úmluvě a jiných mezinárodních smlouvách zavázali, že odstraní nejhorší trvale znečišťující látky. Během posuzování vlivů na životní prostředí při schvalování velkých provozů budeme trvat na faktickém zavedení těchto standardů do praxe. Zavedeme trvalý dohled nad dodržováním závazných podmínek provozu zařízení a standard oponentního posudku nezávislého odborníka.
- Ovzduší v Moravskoslezkém a Zlínském Kraji obzvláště ve Valašském Meziříčí je dle MŽP vyhlášeno jako území se zhoršenou kvalitou ovzduší. Podle zjištění i samotných vyjádření MŽP k této lokalitě je zde situace nestandardní a těžko řešitelná. Proto vidíme jediné smysluplné řešení v uplatňování programu na zlepšení ovzduší s maximálním důrazem na specifické prvky této lokality.
- Řešení problémů smogové situace moderními technologiemi (filtry vzduchu z mechových tabulí, lapače prachu apod.).
- Velkou výzvou je očekávaná výstavba obchvatu, která bude centrum zatěžovat hlukem, prašností a stíženou dopravou. Za město se budeme snažit dělat nejefektivnější kroky, aby jsme občany a chod města minimálně ohrozili.
- -Rozšíření zeleně ve městě, na parkovištích, náměstí (stromy čistí vzduch, strom jako klimatizační jednotka), certifikát FSC ( Certifikace FSC představuje důvěryhodný systém 1. lesní certifikace a 2. certifikace zpracovatelského řetězce s celosvětovou působností. Díky své transparentnosti, otevřenosti všem zájmovým skupinám a díky striktním sociálním a ekologickým standardům má FSC podporu největších environmentálních organizací jako WWF, Friends of the Earth nebo Greenpeace, stejně jako velkých obchodních řetězců, jako je Hornbach, IKEA, B&Q či Home Depot.
- Obce a města budou aktivní v nabízení možností komunitního pěstitelství a částečného samozásobitelství.
- Obce vytvoří předpoklady pro vznik, rozvoj a provozování zahrádkářské činnosti v rámci územního plánování.
Projekt Smart City v praxi
- Město má dost budov se střechami, kde může využívat slunečního svitu pro montáž moderních solárních systémů generujících energii a tím ušetří peníze do dalších moderních projektů.
- Fotovoltaická řešení by nemělo řešit město jenom na svých budovách, ale také by mělo významně podporovat i možnosti pro občany a podnikatele a to zejména ve formě poradenské činnosti a osvěty o výhodnosti těchto systémů.
- Chytrá parkoviště (tabule s volnými místy, platby kartou a sms)
- Zavedení systému informačních tabulí na hlavních komunikacích, který bude řidičům sdělovat časy do různých částech města i alternativní objížďky při úpravách pozemních komunikací. Tabule mohou být využity i k informacím ne jen z dopravy, ale i z oblasti života ve městě a počasí či ekologické zátěže.