Piráti ve Zlínském kraji hledají kandidát(k)y do senátních voleb

15. 03. 2018
Piráti ve Zlínském kraji hledají kandidát(k)y do senátních voleb
Piráti ve Zlínském kraji hledají kandidát(k)y do senátních voleb

Krajské sdružení České pirátské strany ve Zlínském kraji nabízí jednotlivcům z široké veřejnosti možnost přihlásit se do otevřených primárních voleb na kandidát(k)y do Senátu ČR pro volby v roce 2018. Standardní pirátský postup tak tradičně poskytuje svým členům možnost postavit do boje o vysokou politickou funkci kandidáta/ku pomocí demokratického hlasování.

„Nejsme strana založená na zákulisních domluvách, kmotrech a lobbingu, ale na funkční přímé demokracii. Dáváme tak možnost komukoli, aby o senátorské křeslo usiloval pod naší vlajkou či s naší podporou poté, co se přihlásí, obstojí v základních pirátských otázkách a přesvědčí členy krajského sdružení, že je té nominace hoden. Nemusí přitom jít nutně o člena či členku Pirátů. Stejně tak se u nás hlasuje například o čelních pozicích na kandidátkách do parlamentu i komunálu,“ vysvětluje pointu pirátských primárních voleb předseda krajského sdružení Pirátů Marek Houser s tím, že vybraní zájemci by byli po přihlášení pozváni na „grilování“. Během něj by měli pirátské členy o svých myšlenkách, cílech a vizích přesvědčit.

Zdejší Piráti se k takto veřejné nabídce odhodlali i kvůli tomu, že mezi jejich členy v současnosti není mnoho těch, kteří by splňovali minimální věkový limit. I přes stoupající politické zkušenosti, kompetence a odhodlání nejaktivnějších Pirátů a Pirátek v kraji je pro drtivou většinu z nich “stopkou” právě věk.

Ve Zlínském kraji se v roce 2018 uskuteční senátní volby ve třech okrscích. V 77. a 80. okrsku se bude volit standardně na podzim, ve „zlínském“ 78. okrsku však volby proběhnou mnohem dříve kvůli rezignaci Františka Čuby Podle zákona konkrétně do 90 od zániku mandátu, tedy do konce května. Piráti hledají vhodné kandidáty a kandidátky do všech tří.

„Chtěli bychom mít želízka v ohni ve všech zmíněných okrscích, ale jsme si dobře vědomi sil na Vsetíně a v Uherském Brodě. I když musíme spěchat, primární je pro nás momentálně Zlín a místo po panu Čubovi, který udělal svému regionu velkou ostudu a vyvolal v lidech pocit, že senátoři jsou vlastně k ničemu a nepotřebujeme je. Představením pirátského jména bychom chtěli takovým názorům oponovat a i v kampani bychom kladli důraz na význam Senátu,“ přiblížil Houser. Dodal ovšem, že pokud by Piráti v kterémkoli okrsku usoudili, že žádná z přihlášených osobností nemá větší šanci na úspěch, kandidatury se vzdají a mohli by třeba pomýšlet na podporu jiného kandidáta. To by ovšem opět podléhalo hlasování členské základny.

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

TERMÍNY:

Okrsek 78:

  • Přihlášení zájemců: do 18. března 2018
  • Setkání s vybranými zájemci: 19. až 21. března 2018
  • Primární volby: do 25. března 2018

Okrsky 77 a 80:

  • Přihlášení zájemců: do 22. května 2018
  • Setkání s vybranými zájemci: 23. května až 27. května 2018
  • Primární volby: do 31. května 2018

Autor článku

Marek HouserMarek Houser

Marek Houser

předseda KS Zlínský kraj, marketingový specialista

+420 725 611 894
marek.houser@pirati.cz

Navrhni úpravu